Skip to main content
17 juli 2023

De Nijmeegse 4Daagse als pelgrimstocht

Het is weer die tijd van het jaar waarin Nijmegen wordt overspoeld door tienduizenden wandelaars van over de hele wereld. Voor velen is de 4Daagse meer dan alleen een wandelevenement; het is een ware pelgrimstocht. Pelgrimeren is een eeuwenoud religieus gebruik waarbij gelovigen op weg gaan naar een heilige plek om spirituele groei te ervaren. In onze moderne samenleving, waarin het spirituele soms op de achtergrond raakt, biedt de 4Daagse een gelegenheid voor 'pelgrims' van alle geloofsovertuigingen om dieper in zichzelf te duiken en verbinding te voelen met iets groters dan zichzelf.

Waar zien wij de overeenkomsten tussen de 4Daagse en onze spirituele reis als Christenen?

Samen op weg zijn

Mensen vanuit alle hoeken van de aarde komen hier samen om dezelfde wegen te bewandelen, letterlijk en figuurlijk. Net zoals Jezus mensen van verschillende achtergronden uitnodigde om samen op te lopen, biedt de 4Daagse ons een vergelijkbare gelegenheid om onze broeders en zusters van overal te ontmoeten en te omarmen. 

Ontberingen trotseren

De 4Daagse is geen makkelijke tocht. Het vergt moed, volharding en toewijding om de afstanden te overbruggen en de lichamelijke uitdagingen te trotseren. Net zoals Jezus op zijn kruisweg afzag en volhardde voor een hoger doel, leren wij door het afzien tijdens de 4Daagse onze innerlijke kracht en vastberadenheid kennen. Het is een moment van bezinning waarin we onze persoonlijke grenzen verleggen en ontdekken dat we meer kunnen dan we ooit hadden gedacht.

Vieren!

Na vier dagen van genieten en lijden komt het hoogtepunt: de glorieuze intocht op de Via Gladiola. Hier vloeien tranen van vreugde en emotie, want we vieren niet alleen onze persoonlijke prestaties, maar ook de band die we hebben gevormd met mede-wandelaars. In het vieren van onze overwinningen delen we in de triomf van gemeenschap en verbinding. Zoals in onze parochie, waar we samenkomen om het leven te vieren, versterkt de 4Daagse onze betrokkenheid bij elkaar en herinnert ons eraan dat we samen sterker staan.

Als katholieke gemeenschap in Nijmegen kunnen we veel leren van de waarden die de Nijmeegse 4Daagse belichaamt. We kunnen deze gelegenheid aangrijpen om ons geloof te verdiepen, om onze wereldse gemeenschap te omarmen, om onze kracht te ontdekken in tijden van uitdaging, en om ons te verheugen in het vieren van onze successen, samen met onze naasten.

Dus, als u dit jaar de 4Daagse loopt of erbij betrokken bent, laten we dit evenement aangrijpen als een pelgrimstocht van het leven, waarbij we leren, groeien en onze gemeenschap versterken. Laten we samen oplopen, pelgrim zijn, afzien en samen vieren!

Veel plezier, succes en zegen namens het parochiebestuur Heilige Stefanus,

 

Hiske Gude

 

Foto is van Emma van Sant op Unsplash 

 

  

Lees ook

Paaswake Maria Geboortekerk in de Gelder...

01 april 2024
Zalig Pasen! Wat hebben wij samen mogen genieten van prachtige vieringen in alle kerken die onze par...

Paaswake Maria Geboortekerk in de Gelderlander

Zalig Pasen! Wat hebben wij samen mogen genieten van prachtige vieringen in alle kerken die onze parochie rijk is. Van Palmzondag tot Paasmaandag zijn wij op verschillende momenten, plekken en wijzen samengekomen om het Passieverhaal en de glorievolle Verrijzenis van Jezus Christus in al haar luister te her-innneren.

Een van de (vele) hoogtepunten was de Paaswake in de Maria Geboortekerk, waar acht jongvolwassenen werden gedoopt. De Gelderlander publiceerde een mooi artikel met video over deze vreugdevolle gebeurtenis: https://www.gelderlander.nl/nijmegen/twintigers-en-dertigers-in-een-volle-kerk-waar-zie-je-dat-nog-nou-hier-in-nijmegen-dus-en-niet-alleen-tijdens-de-belangrijkste-viering-van-het-jaar~a929562d/.

Wij heten de dopelingen van harte welkom! En wensen dat wij als gelovigen met een dankbaar en blij hart mogen toeleven naar Pinksteren.

 

Ik zeg met Pasen "Ja!"

21 maart 2024
In de paaswake is het moment daar, ik zal samen met een groep andere volwassen doopleerlingen het he...

Ik zeg met Pasen "Ja!"

In de paaswake is het moment daar, ik zal samen met een groep andere volwassen doopleerlingen het heilig sacrament van de doop en vormsel ontvangen. Mijn naam is Floor(tje), 23 jaar en een geboren en getogen Nijmegenaar. Pas afgestudeerd aan de Pabo en werkzaam als leerkracht basisonderwijs. Naast voor de klas staan, ben ik fanatiek powerliftster.

In September ‘23 meegenomen door een goede studievriendin van de Pabo naar de Maria Geboorte Kerk, had ik veel verwacht maar niet dat de gemeenschap, de missen en de warmte mij, een als atheïst opgevoede, zouden overtuigen de stap te nemen om mij te verbinden met zoiets moois als het geloof.

De Maria Geboortekerk heeft mij zo warm ontvangen, geholpen en begeleid in dit traject. De mensen die naar de mis komen, de priesters en iedereen die betrokken is bij de kerk hebben nu al zo’n bijzondere plek in mijn hart. Ik kan niet wachten om het geloof steeds verder te ontdekken, en mijn eigen steentje bij te dragen aan deze prachtige gemeenschap. Ik kijk er naar uit snel een praatje te maken als we elkaar een keer zien voor of na de dienst!

floortje

 

Goede Week en Pasen 2024 in Nijmegen

10 maart 2024
Voor deze speciale week zetten wij graag alles ook nog eens op een rijtje. Zodat iedereen dit h...

Goede Week en Pasen 2024 in Nijmegen

Voor deze speciale week zetten wij graag alles ook nog eens op een rijtje.
 Zodat iedereen dit hoogtepunt van het jaar ten volle kan vieren.

Ben je benieuwd wat we op de dagen in de Goede Week precies gedenken en vieren? Lees het blog van Peter Nissen.

Palmzondag 24 maart

 • Agneskerk: 10.00 uur Eucharistieviering
 • Antonius Abtkerk: 10.00 uur Eucharistieviering
 • Antonius van Paduakerk: 10.00 uur Woord en Communiedienst mmv Gregoriaans koor
 • Dominicuskerk: 10.30 uur Agapè viering. Palmwijding
 • Maria Geboortekerk: 10.30 uur Eucharistieviering met palmwijding en lijdensverhaal
 • Petrus Canisiuskerk: 10.30 uur Eucharistieviering met AMDG-koor

Dinsdag 26 maart

 • Antonius van Paduakerk: 19.00 uur Viering van inkeer en vergeving (Bezinning)

Witte Donderdag 28 maart

 • Maria Geboortekerk: 07.30 uur Lauden en lezingendienst
 • Maria Geboortekerk: 19.00 uur Plechtige eucharistieviering met voetwassing. Aansluitend: mogelijkheid om tot 0.00 uur te waken bij de Heer.
 • Antonius Abtkerk: 19.00 uur Eucharistieviering
 • Antonius van Paduakerk:19.00 uur Eucharistieviering mmv Gregoriaans koor
 • Dominicuskerk: 19.00 uur Eucharistieviering o.l.v. pastoor Kimman
 • Agneskerk:  19.30 uur Eucharistieviering

Goede Vrijdag 29 maart

 • Maria Geboortekerk: 07.30 uur Lauden en lezingendienst
 • Maria Geboortekerk: 15.00 uur Kruisweg (aansluitend Biechtgelegenheid tot 17.00 uur) 
 • Maria Geboortekerk: 15.00 uur Kinderkruisweg in het parochiecentrum
 • Petrus Canisiuskerk: 15.00 uur Kruisweg en Kruisverering met bloemenhulde aan de Piëta 
 • Agneskerk: 15.00 uur Bloemenhulde aan het kruis
 • Dominicuskerk: 15.00 uur Het Lijdensverhaal wordt gelezen.
 • Antonius Abtkerk: 15.00 uur 
 • Antonius van Paduakerk: 15.00 uur Kruisweg mmv Larissakoor
 • Maria Geboortekerk: 19.00 uur Herdenking van het lijden en sterven van de Heer. Aansluitend: Avond van Barmhartigheid georganiseerd door de studenten van KSN 
 • Agneskerk: 19.30 uur Bloemenhulde aan het kruis

Stille Zaterdag 30 maart

 • Maria Geboortekerk: 07.30 uur Lauden en lezingendienst
 • Dominicuskerk: 19.00 uur Kleine Paaswake.
 • Antonius Abtkerk: 20.00 uur Paaswake 
 • Dominicuskerk: 21.00 uur Eucharistieviering. Paaswake o.l.v. pastoor Kimman
 • Maria Geboortekerk: 21.00 uur Paaswake met volwassenendoop      
 • Antonius van Paduakerk: 22.00 uur Paaswake mmv Paduakoor (Eucharistieviering)      
 • Agneskerk: 22.30 uur Begin van de Nachtwake

1st Paasdag zondag 31 maart

 • Agneskerk: 6.00 uur Paasviering (afsluiting Nachtwake, Eucharistieviering) met aansluitend ontbijt
 • Antonius van Paduakerk: 10.00 uur Hoogmis van Pasen (Eucharistieviering) mmv Gelegenheidskoor
 • Antonius Abtkerk: 10.00 uur Eucharistieviering
 • Agneskerk: 10.30 uur Paasviering (Eucharistieviering)
 • Petrus Canisiuskerk: 10.30 uur Hoogmis. Het AMDG-koor zingt met solisten de Krönungsmesse van Mozart en o.a. het Halleluja van Händel.
 • Dominicuskerk: 10.30 uur Agapè viering. Hoogfeest van Pasen
 • Maria Geboortekerk: 10.30 uur Feestelijke eucharistieviering van Pasen
 • Maria Geboortekerk: 12.00 uur TV-uitzending pauselijke zegen ‘Urbi et Orbi’ in het parochiecentrum

2e Paasdag maandag 1 april

 • Agneskerk: 10.00 uur Eucharistieviering
 • Antonius Abtkerk: 10.00 uur Eucharistieviering
 • Maria Geboortekerk: 10.30 uur Eucharistieviering met zang
 • Petrus Canisiuskerk: 10.30 uur Eucharistieviering

Zoals altijd zijn de kerkdiensten van onze locaties ook te zien in de vieringenagenda op de website en op de locatiepagina's van de verschillende kerken.

Van Palmzondag tot Pasen: De sterkste we...

10 maart 2024
U kent ongetwijfeld de Nederlandse soapserie GTST: Goede Tijden, Slechte Tijden. Al sinds 1990 kunne...

Van Palmzondag tot Pasen: De sterkste week van het jaar

U kent ongetwijfeld de Nederlandse soapserie GTST: Goede Tijden, Slechte Tijden. Al sinds 1990 kunnen liefhebbers het wel en wee volgen van de bewoners van het fictieve dorp Meerdijk, al bijna zevenduizend afleveringen lang. De kerkelijke liturgie kent ook GTST: Gewone Tijden, Sterke Tijden. Sterke tijden zijn de delen van het liturgisch jaar waarin de vieringen een eigen karakter hebben. Daar zijn er twee van: de cyclus rond Kerstmis, met de advent en de kersttijd, en de cyclus rond Pasen, met de veertigdagentijd en de Paastijd tot en met Pinksteren.

In die Paascyclus is de week van Palmzondag tot en met Pasen zonder twijfel de sterkste tijd van het jaar. Die heet in verschillende talen dan ook Heilige Week, Stille Week, Grote Week of Goede Week. Mensen verbazen zich vaak over die laatste naam, zoals ze zich ook verbazen over de benaming Goede Vrijdag: hoe kun je nou een week en een dag ‘goed’ noemen die in het teken van het lijden staat? Maar dat lijden van Jezus, dat in die week en op die dag herdacht wordt, betekent voor christenen de doorgang naar nieuw leven, naar opstanding: God laat door het lijden heen zien dat de dood niet het laatste woord heeft, dat zijn liefde voor mensen hen over de dood heen tilt. De doorgang van Jezus door de dood heen opent ook voor ons uitzicht op toekomst, op leven dat sterker is dan de dood. Want ‘onze God is een God van levenden,’ zegt Jezus in het Marcusevangelie (Marcus 12,27).

Die doorgang vieren wij in die week tussen Palmzondag en Pasen. Het woord Pasen betekent oorspronkelijk ook zoiets als ‘doorgang’. Die tocht van leven via dood naar nieuw leven begint met de intocht van Jezus in Jeruzalem. Die wordt gevierd op Palmzondag, de laatste zondag van de veertigdagentijd. Daarmee breekt de Goede Week aan. Jezus wordt nog als gevierde held de stad binnengehaald, met hosannageroep en gezwaai met palmen. Maar de stemming zal snel omslaan.

Op Witte Donderdag gedenken we dat Jezus voor de laatste keer met zijn leerlingen aan tafel zit. Hij geeft ze een voorbeeld van dienstbaarheid door hun voeten te wassen. Maar Hij weet ook dat één van hen Hem zal overleveren aan de autoriteiten, die deze lastpost liever kwijt zijn. In de nacht na de maaltijd wordt Jezus gevangen genomen en voor de religieuze rechtbank van Jeruzalem, het Sanhedrin gebracht en voor de Romeinse landvoogd Pontius Pilatus. Die laat Hem wegvoeren om gekruisigd te worden: het thema van Goede Vrijdag.

In de liturgie treedt dan de stilte in: op Goede Vrijdag en de volgende dag, die Stille Zaterdag heet, wordt geen eucharistie gevierd. Jezus ligt in het graf. Maar dan breekt in de Paasnacht de grote vreugde los in de liturgie: God heeft Jezus uit de doden opgewekt: het leven is sterker dan de dood! De Paaswake is de meest uitbundige viering van het hele liturgische jaar.

De Amerikaanse monnik, dichter en vredesactivist Thomas Merton (1915-1968) heeft eens gezegd dat de dagen tussen Palmzondag en Pasen ‘de heiligste van het hele jaar zijn. We worden in het diepe gegooid, we worden ondergedompeld in geheimen die we alleen met geloof en liefde kunnen begrijpen. Maar we komen ook weer bovendrijven. We duiken door deze heilige dagen heen weer op als nieuwe mensen, als een nieuwe gemeenschap.’ Vier het mee, in deze sterkste week van het jaar!

Peter Nissen

Voor een overzicht van alle speciale vieringen in de Goede Week van de locaties van de parochie Heilige Stefanus, zie hier.

Bischop De Korte twee hoge pauselijke on...

02 maart 2024
Op zondag 25 februari 2024 werd in de Maria Geboortekerk onder leiding van bischop De Korte een bijz...

Bischop De Korte twee hoge pauselijke onderscheidingen uitgereikt in Nijmegen

Op zondag 25 februari 2024 werd in de Maria Geboortekerk onder leiding van bischop De Korte een bijzondere en feestelijke Heilige Mis gevierd. Een mis die niet alleen een viering van geloof was, maar ook een viering van toewijding en erkenning met de uitreiking van twee pauselijke onderscheidingen. De kerk zat helemaal vol, een krachtig symbool van de levendige geloofsgemeenschap in Nijmegen. 

In de lezingen van die zondag werden we herinnerd aan de essentie van het geloof en onze roeping als christenen. Een van de passages die werden voorgelezen was uit het Evangelie volgens Matteüs (5:13-16), waarin Jezus zijn volgelingen aanspoort om het licht van het geloof te laten schijnen voor anderen, zodat zij de goedheid van God kunnen ervaren door hun daden en woorden.

De preek van Mgr. De Korte benadrukte het belang van missionair zijn in ons geloof. Hij riep op tot een leven dat getuigt van de vreugde en hoop die voortkomt uit het geloof in Christus. Als christenen moeten we niet alleen ons geloof belijden binnen de muren van de kerk, maar ook daarbuiten, in de wereld om ons heen. We moeten leven op een manier die anderen nieuwsgierig maakt naar de boodschap van het evangelie.

Hoe toepasselijk dan ook, dat juist op deze zondag twee parochianen pauselijk mochten worden onderscheiden voor hun bijzondere verdiensten voor de parochie, het bisdom, de katholieke kerk en de maatschappij. Maria Martens kreeg uit handen van de bischop de versierselen opgespeld van Dame in de Orde van St. Gregorius de Grote en Wim Stolwijk die van Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. Beiden ontvingen deze onderscheiding voor hun tomeloze inzet voor de kerk en parochie.

Maria Martens is, buiten haar politieke functies, actief geweest in de missieraad, het bestuur van het Vincent de Paul Centre Nederland en de Vrienden van de Friezenkerk. Wim Stolwijk is niet alleen oud-bestuurder van de parochie Heilige Stefanus, maar ook jarenlang actief geweest in de REA (Raad voor Economische Aangelegenheden) bij het bisdom.

Graag dragen wij onze grote dank en waardering uit naar Mgr. De Korte voor zijn komst en voor Wim Stolwijk, Maria Martens en allen die zich als vrijwilligers inzetten voor hun bijdragen aan onze kerk en samenleving.

 

Het parochiebestuur van de Heilige Stefanus te Nijmegen

Onderscheiding Wim van Stolwijk De Korte

Koster gevraagd voor onze stadskerk in h...

25 februari 2024
In 2023 hebben wij in onze stadskerk, de Petrus Canisiuskerk aan de Molenstraat in het centrum van N...

Koster gevraagd voor onze stadskerk in hartje Nijmegen

In 2023 hebben wij in onze stadskerk, de Petrus Canisiuskerk aan de Molenstraat in het centrum van Njmegen, afscheid genomen van drie kosters. Daarom zijn wij dringend op zoek naar nieuwe vrijwilligers die deze taak op zich willen nemen.

Wat houdt de rol van koster in?

De kosters houden zich bezig met beheer, toezicht en verzorging van het kerkgebouw, de Mariakapel en de pastorie. Tevens assisteren zij in de verzorging van de dagelijkse vieringen. Daarnaast is deze groep ook het aanspreekpunt in de uren dat de medewerksters van de 'Open Kerk' niet aanwezig zijn.

De koster die wij zoeken heeft affiniteit met het christendom, belangstelling voor waar het om gaat in de kerk en gevoel voor het feit dat hij of zij omgaat met voorwerpen die betekenis hebben in de eredienst.

De koster moet zelfstandig kunnen werken in overleg met de collega-kosters en de pastoor.
De werktijden zijn in overleg met de andere kosters een ochtend per week (8.30 – 13.30 uur) en af en toe op zaterdag en zondag.

Een vrijwilligersvergoeding behoort tot de mogelijkheden. Wij vragen een Verklaring Omtrent Gedrag (de kosten van de aanvraag hiervan worden vergoed).

Interesse?

Neem dan contact met de coördinator van de kosters, mw. Rozeta Sin:
per e-mail Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken., telefoonnummer 024-3226840. Of loop gewoon even binnen wanneer de kerk open is.

Ook op onze andere kerklocaties zijn wij altijd op zoek naar vrijwilligers die liturigische, diaconale, admnistratieve, facilitaire of sociale taken zouden willen vervullen. De kerk is een gemeenschap van en voor mensen!

Zie https://stefanus.nl/activiteiten/als-vrijwilliger-meehelpen-in-de-parochie voor het contactformulier.

Nieuwe Mensen

19 februari 2024
De veertigdagentijd is werkelijk een tijd van veertig dagen. Je verwacht het niet. Natuurlijk is dat...

Nieuwe Mensen

De veertigdagentijd is werkelijk een tijd van veertig dagen. Je verwacht het niet. Natuurlijk is dat geen willekeurig gekozen getal. Jezus vastte veertig dagen in de woestijn en daarom is het vasten ook een soort navolging van Jezus. Maar ook voor Jezus waren de 40 dagen niet willekeurig, ze zijn een verwijzing naar de 40 jaar die de Israëlieten in de Sinaï doorbrachten.

Veertig jaar is een lange tijd. Niemand is hetzelfde na veertig jaar. Ook een volk is volledig veranderd na veertig jaar. De collectieve herinnering aan Egypte is niet meer vers, maar lang vervlogen. Een verhaal van oude mensen die het hebben meegemaakt of mannen of vrouwen die flarden van herinneringen hebben uit hun jeugd. Na veertig jaar heeft het volk geen wortels meer in Egypte, hun nieuwe realiteit is de woestijn.

Ze zijn in die veertig jaar een nieuw volk geworden. Zo kunnen ze een nieuwe stap zetten op de weg die God voor hen aanwijst. In het verlengde daarvan kunnen ook wij in deze veertig dagen nieuwe mensen worden. We kunnen in de Paasnacht met Jezus verrijzen en de weg inslaan die Hij met ons wil bewandelen.

Waarschijnlijk weten we wel dat we niet een volledig ander mens zijn na deze veertigdagentijd, maar we kunnen wel een nieuw mens worden in één of twee dingen. Als het ons lukt om elk jaar een beetje te groeien als Christen, dan culmineert dat en worden we misschien wel de persoon die we graag willen zijn en die God graag wil dat we zijn. Maar goed, dat duurt misschien wel veertig jaar.

 

Nick Kersten

 

Kinderen en koningen in de Antonius Abtk...

16 januari 2024
In de kribjesroute in de wijk Hees waren een 130 kerstgroepen bij mensen thuis te bewonderen dit jaa...

Kinderen en koningen in de Antonius Abtkerk

In de kribjesroute in de wijk Hees waren een 130 kerstgroepen bij mensen thuis te bewonderen dit jaar. Dat betekende een dikke tien kilometer wandelen om al die kribjes te zien.

 34A3881

Er kwamen ruim vierhonderd mensen in onze H. Antonius Abt kerk om binnen de kerststal te bewonderen, als rustplaats op hun route.

 34A3886

IMG 9670

Zaterdagmiddag 6 januari was de afsluiting van het evenement in onze kerk. De prijswinnaars werden bekend gemaakt en voor ieder was er wat te eten en te drinken.

 34A3917

Een Driekoningen-verhaal ontbrak evenmin. Het was een geslaagde bijeenkomst

IMG 9659

  34A3890

 34A3910

Locatieteam AA